Behöver din häst lite mer utrymme vid bogen? Vår bogbreddare säkerställer att varje täcke passar perfekt. Den är enkel att använda och underhålla, och ger hela 19 cm extra utrymme. Bogbreddaren passar alla täcken med samma typ av stängning, som till exempel Horseware Amigo-täcket. Den är perfekt för hästar med bred bröstkorg eller större hästraser som Quarter Horse.
Utsidan av bogbreddaren är quiltad med vegansk fårskinn och tillverkad av 600D polyester med diamantquiltning, vilket gör den mycket slitstark. Insidan är gjord av vårt välkända konstgjorda fårskinn, vilket ger en extremt mjuk känsla. För att hålla bogbreddaren på plats finns det två spännen och en kardborrestängning.
Denna bogbreddare ger upp till 19 cm extra utrymme, med ett avstånd på 12 cm mellan spännena.
De flesta av våra produkter kan tvättas i maskin vid 30 grader, men vi rekommenderar att du tvättar så sällan som möjligt och använder skyddande tvättpåsar för att bevara kvaliteten. Torkning kan göras utomhus på en solig dag, men torktumling rekommenderas inte.
- Ger 19 cm extra utrymme
- Passar alla täcken med liknande stängning
- Extremt mjuk insida av vegansk fårskinn
- Slitstark utsida av 600D polyester
- Enkel att använda och underhålla




