Utetäcke 100g Amigo Ripstop 900D är tillverkat i ett starkt och slitstarkt yttertyg av 900 denier ripstop-polyester, som är både vattentätt och mycket andningsbart. Det skyddar effektivt mot regn och vind samtidigt som det släpper ut överskottsvärme – vilket gör det till ett utmärkt val under kyligare övergångsperioder.
Den raka frontknäppningen i kombination med benslitsar ger extra komfort och god rörelsefrihet. Insidan är fodrad med ett glansförstärkande polyestertyg som även är antistatiskt och antibakteriellt. Det hjälper till att hålla pälsen blank och hästen fri från skav, samtidigt som det bidrar till god hygien.
Täcket är utrustat med två kryssgjordar, fästen för bensnören samt en svansrem som håller täcket säkert på plats, även vid rörelse i hagen. Det har även fästen för hals, samt fästen för Horsewares praktiska linersystem. Benremmar, hals och liner säljs separat.
- Slitstarkt yttertyg i 900D ripstop-polyester
- Vattentätt och mycket andningsbart material
- Lätt fodrat med 100g
- Rak frontknäppning
- Benslitsar fram ger ökad rörelsefrihet
- Fästen för hals, hals säljs separat
- Kompatibelt med Horsewares linersystem
- Glansförstärkande, antistatisk och antibakteriell insida
- Två kryssgjordar för stabil passform
- Fästen för bensnören, bensören säljs separat
- Svansrem som håller täcket på plats






