High Density hoppschabrak från Schockemöhle Sports i svart kombinerar funktionsmaterial med praktiska detaljer och en stilren design. Schabraket är utvecklat med fokus på fukttransport, snabbtorkande egenskaper och stötdämpning för att ge hästen god komfort under ridpasset.
Ovanmaterialet är ett funktionellt material som effektivt transporterar bort fukt och bidrar till ett behagligt klimat under sadeln. Undersidan är försedd med Quick Dry-material som är fukttransporterande och snabbtorkande, vilket hjälper till att leda bort fukt från hästens rygg och gör schabraket praktiskt vid regelbunden användning eftersom det torkar snabbare efter ridning. Fyllningen består av polyesterfilt med god stötdämpande förmåga, vilket ger en vadderande konstruktion mellan sadeln och hästens rygg för ökad komfort.
Designen är genomarbetad med Schockemöhle Sports dekorativa hästlogotyp i metall, en klassisk passpoal som framhäver formen och ger ett sportigt, tidlöst uttryck samt broderade detaljer längs rygglinjen. Gjordstropparna kan kortas av efter behov för individuell anpassning till sadelns utformning. High Density är utformat som ett funktionellt hoppschabrak för både hoppning, träning och tävling.
- Svart hoppschabrak från Schockemöhle Sports
- Funktionellt material med effektiv fukttransport
- Quick Dry-undersida som är fukttransporterande och snabbtorkande
- Stötdämpande fyllning av polyesterfilt med vadderande konstruktion
- Metallhästlogotyp, klassisk passpoal och broderi längs rygglinjen
- Gjordstroppar som kan kortas av för individuell anpassning


